7 Ocak 2019

TEKNE (YAT) SİGORTASI

Özel veya ticari amaçlı gezinti tekneleri, gerek denizde bulundukları sırada gerekse çekek yerindeyken çeşitli risklerle karşı karşıyadırlar. Çatışma, karaya oturma, yangın, batma, başka bir tekneye verilebilecek zararlar bu risklerden sadece en sık karşılaşılanlardır.

Bu tip teknelerin sigortalanmasında derin tecrübeye sahip olan ekibimiz, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen tekne sigortacıları ile sizin adınıza müzakerelerde bulunarak tekneniz için en uygun şartlarla güvence almanızı sağlamaktadır. Olası bir hasarda, evrakların hazırlanmasından sigorta şirketleri ile görüşmelere kadar her an yanınızda olacak olan uzman ekibimiz, yılların kazandırdığı deneyimlerini hizmetinize sunacaklardır.

 

Ana Teminatlar

Deniz Kazaları: Batma, fırtına, çarpma, karaya oturma gibi deniz kazalarından dolayı meydana gelecek masraflar teminat kapsamındadır.

Hırsızlık: Yata ait makine veya teçhizatın yanında yatın veya servis botlarının çalınması halinde oluşacak maddi zarar poliçe güvencesindedir.

Yangın ve İnfilak Hasarları: Yangın ya da infilak sonucu yatın kısmen veya tamamen yanması durumunda oluşan hasarları kapsar.

Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Sorumluluk: Sigortalıya ait yatın sebep olduğu bir kazada, yatın çarpıştığı tekneye veya üzerindeki mala gelebilecek hasarlar ve diğer teknede meydana gelen can kaybı, sakatlık/yaralanma neticesindeki zararlardan doğabilecek masraflar teminat güvencesindedir. Bunun yanında yat, liman, iskele, rıhtım gibi sabit ve hareketli cisimlere kazaen verilen zararların masrafları da poliçe kapsamındadır.

Doğal Afetler: Deprem, volkanik patlama, yıldırım gibi doğal afetlerden dolayı zarar gören yatın onarım masrafları teminat kapsamına alınır.

Harp, Grev, Terör, Kargaşa: Savaş, grev, terör ve kargaşa durumlarından dolayı yatının göreceği hasarın masrafları teminat kapsamındadır.

Enkaz Kaldırma: Poliçe kapsamındaki riskin gerçekleşmesi halinde oluşacak enkazın kaldırılması için gerekli olan masraflar teminata dahildir.

Kötü Niyetli Hareketler, Korsanlık: Kötü niyetli hareketler veya korsanlık vakaları esnasında yaşanacak hırsızlık ya da yata verilen maddi zararın masrafları poliçe kapsamındadır.

Ek Teminatlar

Kişisel Eşya: Özel amaçlı kullanılan yani ticari olmayan yatlarda, kişisel eşyanın güvenliği teminat altındadır.

Elektronik Cihazlar: Teminat kapsamına alınan durumlarda, yattaki elektronik cihazlara zarar gelmesi halinde oluşacak masraf, kapsama dahildir.

Çekme-Kurtarma: Teminat kapsamında yaşanan kazalarda yatın hareket edememe durumunda, çekme-kurtarma teminatı devreye girer.

Hukuksal Koruma: Yasal ve cezai sorumluluk kapsamında sigortalı yat sahibinin başına gelebilecek hukuki savunma masrafları, sigorta tarafından karşılanır.

Ferdi Kaza: Yatta bulunan kaptan, mürettebat ve misafirler için poliçede belirtilen limitler kapsamında, kaza sonucu vefat, tam ve kısmi maluliyet ve tedavi masrafları, Ferdi Kaza teminatı içinde değerlendirilir.

Makine Hasarları Genişletme: Enstitü makine hasarları genişletme klozu kapsamı dahilinde, makine kırılması durumları teminat kapsamındadır.

Çevre Kirliliği: Çevre Mevzuatı çerçevesinde sigortalıya yönlendirilen ve sigortalının hukuken ödemek zorunda kalacağı tazminat talepleri güvence altına alınır.

Yat Yardım Hizmeti: Yat Yardım Hizmeti, özel amaçla kullanılan teknelerde; kaza, yaralanma veya hastalık durumunda tedavi giderlerinden yedek anahtar gönderimine, geçici kaptan servisinden yedek parça yardımına kadar 7/24 yat yardım hizmeti sunar.

Makine Kırılması: Tekneye ait makine kırılmasına bağlı oluşacak maddi zarar poliçe güvencesindedir.